Uskladnění pneumatik

Jak správně skladovat pneumatiky?

To je otázka, kterou většinou běžný uživatel moc neřeší :)

Pneumatiky, nebo celá kola, "šoupne" bez jakéhokoliv zásahu do sklepa, případně do garáže, a je to! Pro prodloužení jejich životnosti je ale dobré dodržovat zásady správného skladování. Poloha při uskladnění a okolní podmínky, jako je teplota, vlhkost a čistota, jsou hlavními parametry. První krok by měl proběhnout ještě před demontáží, případně při demontáži, a sice poznačení, na jakém místě byly na vozidle používány. Následující sezónu tuto informaci jistě oceníte, když prohodíte přední pneumatiky za zadní a obráceně, čímž vyrovnáte jejich opotřebení.

Pneumatiky, případně celá kola, je dobré umýt!

Po demontáži je dobré jak pneumatiku, tak případně celé kolo, pečlivě umýt. Nejjednodušší řešení je horká voda s jarem. Jar pomůže odstranit mastnotu z povrchu pneumatiky i z disku. Zároveň dobře odstraňuje černý nános prachu od brzdového obložení. Po umytí je nutné pneumatiky, nebo celá kola, důkladně vysušit, aby při uskladnění nedošlo ke korozi!

Pneumatiky by měly být skladovány:

  • Sklep nebo garáž s mírnou teplotou, kde nejsou vystaveny povětrnostním vlivům a přímému slunečnímu svitu (suché, tmavé a chladné místo).
  • Vzdáleny od jakékoli chemické nebo ropné látky, rozpouštědel.
  • Vzdáleny od jakéhokoliv zdroje plamene, žáru či elektrických výbojů (akumulátorových nabíječek).
  • Mimo zdroj ozónu (transformátory, elektrické motory, svářečky atd.).

Skladujeme pouze pneumatiky bez ráfků

Zde většina uživatelů dělá chybu, když pneumatiky "nahází" na sebe. Na toto je důležité si dávat pozor, protože tímto, zejména dlouhodobým skladováním, dochází u nejspodnější pneumatiky k deformaci kostry. Taková pneumatika je při následném používání více náchylná k poškození než ostatní. Ve sloupcích se doporučuje skladovat pneumatiky pouze při krátkodobém skladování max. po dobu 4 týdnů nebo po této době menit jejich pořadí. Samotné pneumatiky je dlouhodobě dobré skladovat na stojato vedle sebe, tedy vertikálně, minimálně 10 cm od podlahy. Ideálně na polici nebo v regálu. Opět se doporučuje jednou za měsíc pneumatiky pootočit, aby se neudělaly tzv. plošky.


zdroj: Continental.cz

Skladujeme celá kola

Zde jsou dva způsoby správného skladování. Celá kola zavěsit nebo skládat klasicky na sebe. Opět je dobré kola vyskládat na čistou podlahu, postačí tvrdý papír z krabice apod. Na takto uskladněná kola už nic nedávat! Zatížením by opět mohlo dojít k poškození. Doporučuje se jednou za měsíc měnit jejich pořadí. Zavěšená kola jsou nejideálnější způsob skladování. Pokud Vám vadí zápach z pneumatik, je dobré zakoupit tzv. pytle na pneumatiky. Ty zabrání odpařování, a také napomůžou k prodloužení životnosti pneu. Před uskladněním je vhodné zkontrolovat a nahustit kola na normální provozní tlak. Neskladovat podhuštěné!

Uskladnění v pneuservisu

Pokud nemáte možnost vlastního uskladnění, doporučuji, ať už pneumatiky nebo celá kola, uskladnit v blízkém pneuservisu. Pneuservis nabízející tuto službu má připravené ideální podmínky a většinou je v ceně omytí kol i jejich nahuštění při dalším použití.